PUSTphilo

Pontificia Universitas Studiorum
a Sancto Thoma Aquinate in Urbe

Facultas Philosophorum

Professori / Professors
Charles Morerod OP

Curriculum vitæ in English

Since 14 July 2012, Conventual Chaplain ad honorem of the Order of Malta.

Since 31 January 2012, ordinary member of Pontifical Academy of Theology.

11 December 2011, ordained bishop of Lausanne, Geneva and Fribourg (Switzerland).

Since 2008, member of Pontifical Academy of St. Thomas.

Since 2005, member of the The Joint International Commission for the Theological Dialogue Between the Roman Catholic Church and the Orthodox Church.

Since 1997, editor of the French edition of Nova et Vetera.

From September 2009 to November 2011, Rector of the Pontifical University of St. Thomas Aquinas.

From December 2003 to September 2009, Dean of the Faculty of Philosophy of the Pontifical University of St. Thomas Aquinas.

From 2009 to 2012, Secretary General of the International Theological Commission.

From 2008 to 2011, Director of the Catholic Studies Roman Program of the University of St. Thomas (St. Paul, Minnesota).

Teaching

Studies

Dominican in 1983, priest in 1988.

Born in Riaz, Canton of Fribourg (Switzerland), 28th October 1961.

© 11.12.2000, P. Charles Morerod OP.
Last revised: 24.8.2013.

Pontificia Universitas Studiorum a Sancto Thoma Aquinate in Urbe
Facultas Philosophorum